Pet Burger® - DogBurger Doğal Çiğ Mama - Kedi ve Köpek Doğal Çiğ Mama, Barf, Raw Mama

Dengeli Beslenme

Köpeğinizin sağlıklı ve mutlu kalmasını istiyorsanız onu neyle beslediğinize dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinizin sağlığı, büyümesi ve performansı için dengeli bir beslenme şarttır. Peki dengeli beslenme köpekler için ne anlama geliyor? Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

Köpekler için dengeli beslenme, ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini doğru oranlarda ve miktarlarda almaları anlamına gelir. Bu besinler protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve suyu içerir. Farklı köpeklerin yaşlarına, büyüklüklerine, cinslerine, aktivite düzeylerine ve sağlık koşullarına bağlı olarak farklı beslenme ihtiyaçları olabilir.

Köpeğinizin dengeli beslenmesini sağlamanın bir yolu, onu ticari köpek maması veya "tam ve dengeli beslenme" olarak etiketlenen ev yapımı yemeklerle beslemektir. Bu, mamanın, Türkiye’de evcil hayvan mamasının kalitesini ve güvenliğini düzenleyen Tarım Bakanlığı tarafından belirlenen standartları karşıladığı anlamına gelir. Tarım Bakanlığı onaylı ürünlerin köpekler için yeterli beslenme sağladığı test edilmiş ve kanıtlanmıştır.

Köpeğinizin dengeli beslenmesini sağlamanın bir başka yolu da onu kuru ve konserve mamalarla beslemektir. Her iki mama türü de, kaliteli oldukları ve köpeğinizin yaşam evresine ve yaşam tarzına uygun oldukları sürece, köpeğiniz için iyi bir beslenme sağlayabilir. Kuru mama ayrıca köpeğinizin dişlerindeki plak ve tartarı temizleyerek diş sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir.

Köpeğinizin mamasını evde hazırlamayı tercih ediyorsanız dikkatli olmanız ve beslenme uzmanlarının hazırladığı tariflere uymanız gerekir. Ev yapımı yemekler, köpeğinizin beslenmesini kişiselleştirmenin ve potansiyel alerjenlerden veya katkı maddelerinden kaçınmanın harika bir yolu olabilir. Ancak ev yapımı yemekler de doğru formüle edilmediği takdirde eksik veya dengesiz olabilir. Köpeğinizin çeşitli malzemelerden gerekli tüm besinleri aldığından ve gerekirse diyetini vitamin ve minerallerle desteklediğinizden emin olmanız gerekir.

Köpeğinizi beslemeyi ne seçerseniz seçin, unutmayın, dengeli beslenme, köpeğinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biridir, bu yüzden bunu doğru yaptığınızdan emin olun!